سعی ما بر این است که از یک سو دانش مدیریت و از سوی دیگر دانش مهندسی را درون مجموعه نهادینه کنیم تا تبدیل به برندی فعال و پیشرو در ذهن مشتریان خود شویم

بهره‌گيري ازظرفيت‌هاي موجودسازماني درجهت ارايه خدمات مطلوب به مردم

​معاون وزير راه و شهرسازي، بر بهره‌گيري از امكانات و ظرفيت‌هاي موجود در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در جهت ارايه خدمات مطلوب به مردم و متقاضيان در جاده‌ها، تأكيد كرد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، عبدالهاشم حسن‌نيا معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس اين سازمان در نشست معاونين راهداري و معاونين فني و نظارت ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده‌‌اي سراسر كشور، طي سخناني اظهار داشت:
لازمه‌ي انجام كارهاي بزرگ و موفقيت در كارها، صداقت و پشتكاري و مسئوليت‌پذيري در همه سطوح مديران،‌ معاونين و كارشناسان اجرايي در سراسر كشور است و بايد به اين تفكر اذعان داشت كه هر نوع توسعه و پيشرفت در امور، مستلزم پرداخت هزينه است.
وي با بيان اين كه گشت‌هاي راهداري به طور مستمر در جاده‌ها، كيلومترها پيمايش دارند، افزود:
اين بازرسي‌ها، بايد خروجي قابل قبولي داشته و در ارايه خدمات مطلوب به مردم و كاربران سفرهاي جاده‌اي نمايان شود.
حسن‌نيا با تأكيد كرد بر لزوم صلاحيت و شايستگي افراد در پست‌هاي مورد تصدي، افزود:
مديران و معاونين بايد نسبت به وظايف خود، حساسيت داشته باشند و براي كسب موفقيت در وظايف، به محيط پيرامون خود توجه ويژه‌اي داشته و براي اصلاح مسائل و مشكلات گام بردارند.
رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي خاطرنشان كرد:
در صورت لزوم، تقسيم كار مجددي بين معاونين راهداري و معاونين فني و نظارت انجام شود، تا بتوان به تقاضاها و خواسته‌هاي عموم مردم و بهره‌گيرندگان از خدمات سازمان راهداري و حمل و نقل جاد‌ه‌اي، رسيدگي و خدمات لازم ارايه شود.
حسن‌نيا افزود: بهره‌گيري از تجارب ارزشمند افرادي كه در حوزه‌هاي مختلف صاحب تجربه، نظر و تخصص هستند، كمك شاياني به اتخاذ تصميم‌ها ي درست در پروژه‌هاي فني داشته و در راستاي نيل به نتايج اثربخشي و ايمني در جاده‌ها مؤثر است.

گشت‌هاي راهداري، وظيفه اصلي مانيتور كردن جاده‌ها را برعهده دارند

معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، وظيفه اصلي گشت‌هاي راهداري در محورها را، مانيتور كردن معايب و مشكلات جاده‌اي و رسيدگي به رفع آنها بيان كرد.
حيدر مطاعي با حضور در نشست تخصصي معاونين راهداري و فني و نظارت ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي كشور، با تأكيد بر اين كه امور جاري در راهداري بايد به طور مستمر و با جديت انجام شود، افزود:
جاده‌ها از نظر ايمني، علائم و تجهيزات و مبلمان جاده‌اي بايد به طور دائمي و مستمر، رسيدگي و كنترل شوند و مسئوليت اصلي پاسخگويي در حوزه رسيدگي به مشكلات جاده برعهده حوزه راهداري است.
وي با اشاره به اين كه در سال گذشته با همدلي و مسئوليت‌پذيري مديران و كارشناسان، عمليات راهداري زمستاني با موفقيت در سراسر كشور انجام شد، افزود:
از هم‌اكنون بايد براي زمستان سال‌جاري آمادگي داشته و با شناسايي مشكلات و كمبودها، نسبت به رفع مسائل و تجهيز امكانات و ماشين‌آلات برنامه‌ريزي و اقدام لازم انجام شود.

مديريت نحوه هزينه‌كرد بر اعتبارات در نگهداري راه‌هاي اصلي و فرعي و روستايي

معاون راه‌هاي روستايي و فرعي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي بر لزوم برنامه‌ريزي و مديريت بر نحوه هزينه‌كرد اعتبارات تخصيص داده شده به استان‌ها در حوزه نگهداري و بهسازي راه‌هاي اصلي، فرعي و روستايي تأكيد كرد.
رضا اكبري طي سخناني در نشست‌ تخصصي معاونين راهداري و فني و نظارت استان‌ها، با بيان اين كه يك سوم از اعتبارات مورد نياز استان‌ها از سوي سازمان برنامه‌ و بودجه تأمين و تخصيص داده شده است، افزود: در اين راستا، پروژه‌هاي تعريف شده در استان‌ها مي‌بايست مجدداً بازنگري و براساس اهميت و سطح پروژه، اولويت‌بندي شوند.
وي افزود: با ابلاغ مصوبه رئيس‌جمهور در زمينه واگذاري ساخت راه‌هاي روستايي به سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و تأكيد بر اجراي مصوبه، دستورالعملي درخصوص تعيين تكليف قراردادهاي راه‌هاي روستايي به اين سازمان ، تهيه و جهت اجرا به استان‌ها ابلاغ مي‌شود.
معاون راه‌هاي روستايي و فرعي خاطرنشان كرد:
پروژه‌هاي فاز يك طي 3 ماهه آينده عملياتي مي‌شوند و معاون راهداري و معاون فني و نظارت با همكاري و هماهنگي بر اجراي پروژه‌ها نظارت دارند.

تمرکز برروی مطالعات پروژه های عمرانی راه های روستایی رکن اصلی کار است

خداداد مقبلی معاون برنامه ریزی سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي اظهار داشت : با توجه به این که مراحل مدیریت پروژه ها اعم از مطالعات و طراحی پروژه، اجرا و نگهداری به معاونت راه های روستایی سازمان واگذار شده است، با تشکیل کمیته های فنی و استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه، مطالعات طرح ها که توسط پیمانکاران ارائه می شود بررسی بیشتری شود تا اجرای پروژه ها از نظر فنی توجیه اقتصادی داشته باشد و خطاها در اجرای پروژه ها به کمترین میزان ممکن برسد تا منجر به صرفه جویی هزینه ها شود.
مقبلی با اشاره به الزام رعایت زیرساخت ها و الزامات شروع و اجرای پروژه ها اظهار داشت: ضرورت دارد پیش بینی لازم برای تأمین مالی پروژه ها و رفع مشکلات تملک و معارض احتمالی انجام شود.
وی بر ضرورت دقت نظر در تدوین شرح خدمات شفاف و دقیق تأکید کرد و گفت: برای جلوگیری از اعمال سلیقه های شخصی، اطلاعات تمامی قرارداد ها در سامانه”شهاب تدکار” ثبت شود و در بررسی عملکرد مشاوران از نظر کیفیت و کمیت و زمانبندی مورد انتظار تحویل پروژه ها امر مهمی است که باید به دقت مدنظر قرار گیرد.
مقبلی با اشاره به نگهداری راه ها افزود: تدوین برنامه زمانبندی متناسب با هر پروژه جهت بهره برداری و نگهداری راه های روستایی برای حفظ سرمایه های ملی و جلوگیری از استهلاک ضرورت دارد.
معاون برنامه ریزی با تأکید بر بازدید میدانی به طور مستمر و دوره ای از آزادراه های سراسر کشور افزود: لازم است بازدید از آزادراه ها از لحاظ سطح ایمنی، وجود مجتمع های خدماتی-رفاهی، تیرپارک ها، رویه آسفالت مناسب در برنامه کاری ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ها قرار گیرد و در رفع نواقص آزادراه ها تسریع شود تا شرایط ایده آلی برای تردد کاربران جاده ای فراهم آید.
شایان ذکر است در این نشست قرارداد های منتقل شده ساخت راه های روستایی و فرعی از راه و شهرسازی به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بررسی و آسیب شناسی شد.

هم‌افزايي سازماني، با تعامل و ارتباط كاري حوزه‌هاي حمل و نقل و راهداري

معاون حمل و نقل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، تعامل و ارتباط كاري در حوزه‌هاي حمل و نقل و راهداري سراسر كشور را عامل هم‌افزايي سازماني بيان كرد.
مهران قرباني طي سخناني در نشست معاونين راهداري و فني و نظارت با اشاره به اين كه تجربه نگاه دلسوزانه و مشاركتي با ساير حوزه‌هاي كاري، در عملكرد معاونين و رؤساي ادارات راهداري مشهود است، افزود:
هر چقدر فرهنگ مشاركتي در انجام امور و اطلاع‌رساني به حوزه‌هاي ديگر در ادارات، تقويت شود، قطعاً اثربخشي و موفقيت بيشتري در عملكرد سازمان، حاصل مي‌شود و همه هم‌وطنان از بركات آن بهره‌مند مي‌شوند.
وي خاطرنشان كرد:
حمل بارهاي سنگين در جاده‌ها، نظارت بر تردد ناوگان مسافربري و رفتار رانندگان ناوگان عمومي در جاده‌ها، عملكرد پايانه‌هاي مرزي، پايانه‌هاي كالا و مسافر، مجتمع‌هاي خدماتي – رفاهي، از جمله موارد مهمي هستند كه بايد با حساسيت بيشتري در كانون توجه ، نظارت و رسيدگي گشت‌هاي راهداري و رؤساي ادارات راهداري قرار گيرد و هرگونه موارد غيرعادي و مشكلات، گزارش شده و نيزرسيدگي شود.

ارتقاي بهره‌وري در امور، با بهره‌گيري از نيروهاي انساني متخصص و توانمند

معاون توسعه مديريت و منابع سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، طي سخناني بر بهره‌گيري از نيروهاي انساني متخصص و توانمند مشغول به فعاليت در مجموعه سازمان راهداري و حمل و نقل در راستاي ارتقاي بهره وري در امور و فعاليت‌ها تأكيد كرد.
محمد تيموري با بيان اين كه در بررسي تعداد نيروهاي انساني مورد نياز استان‌ها، با همكاري معاونت راهداري شاخص‌هايي تدوين شده است، افزود:
تلاش بر اين است تا با تأمين رضايت شغلي اين نيروها، مطلوبيت بيشتري در كارها حاصل شود.
وي خاطرنشان كرد: باتوجه به شرايط اقتصادي حاكم بر كشور و كاهش اعتبارات در سال‌جاري، صرفه‌جويي در هزينه‌هاي جاري بايد سرلوحه امور قرار گيرد و از ظرفيت‌هاي غيرنقدي مندرج در قانون بودجعه در اجراي پروژه‌ها به كار گرفته شود.

گشت‌هاي راهداري در حفاظت از سرمايه‌هاي موجود در جاده‌ها نقش اساس دارند

عضو هيأت عامل و نماينده رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در امور سرمايه‌گذاري و فن‌آوري اطلاعات، بر نقش اساسي گشت‌هاي راهداري و رؤساي ادارات راهداري در حفظ سرمايه‌ها و تجهيزات موجود در جاده‌ها تأكيد كرد.
فرامرز مداح يكي از اين تجهيزات و تأسيسات را دوربين‌هاي كنترل سرعت نصب شده در جاده‌ها اعلام كرد و افزود:
اين دوربين‌ها، وضعيت جاده‌ها و ابنيه فني را در اختيار ما قرار مي‌دهد كه اگر آسيب ببنيد عملكرد اين بخش تضعيف خواهد شد.
وي، ايجاد راه‌هاي دسترسي در ورودي پاسگاه‌هاي پليس راه را يكي ديگر از پروژه‌هاي قابل اهميت در حوزه راهداري بيان كرد و افزود:
نظارت بر مجتمع‌هاي خدماتي – رفاهي بين‌راهي و تلاش در راستاي رفع مسائل و مشكلات و ارتقاي خدمات‌رساني به مسافران جاده‌اي، از اولويت‌هاي اصلي برنامه‌هاي سازمان است كه با همكاري رؤساي ادارات راهداري استان‌ها و شهرستان‌ها ميسر مي‌شود.

ماشين‌آلات راهداري متناسب با نياز هر استان خريداري مي‌شود

مديركل دفتر مديريت بحران و تجهيز ماشين‌آلات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، خريد ماشين‌آلات راهداري را متناسب با نياز هر استان و با تأييد نظر كارشناس اين دفتر، اعلام كرد.
محمد رودباري، با تأكيد بر اين كه ماشين‌آلات راهداري، از امكانات ضروري بخش راهداري بوده كه به ويژه در زمان وقوع بحران‌هاي طبيعي از جمله سيل، نقش قابل توجهي در بازگشايي مسيرها برعهده دارند، افزود:
براي تأمين اعتبار خريد ماشين‌آلات و تجهيزات مورد نياز استان‌ها، با سازمان برنامه و بودجه استان‌ها رايزني‌هايي انجام شده است تا از محل اعتبارات اين سازمان، مبالغي براي اين منظور تأمين و در اختيار راهداري استان قرار گيرد.
وي با تأكيد بر فعاليت‌هاي مربوط به احداث، بهسازي و مرمت راه‌هاي فرعي و روستايي در سال‌جاري، افزود:
با بهره‌گيري از ظرفيت موجود، امكانات و متناسب با طول راه‌هاي هر استان، تعداد اكيپ‌هاي عملياتي و ماشين‌آلات در اختيار هر استان مشخص شده است.
رودباري خاطرنشان كرد:
طرح «نگهداري از طريق مراقبت وضعيت راه‌ها» تدوين و به استان‌ها ابلاغ شد تا در راستاي كاهش هزينه‌هاي تعمير و نگهداري ماشين‌آلات، ماشين‌آلات به طور مستمر از نظر وضعيت سرويس‌دهي بررسي و از فرسايش آنها جلوگيري شود.
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1398/05/16

دیدگاه خود را بنویسید